DC GÜÇ KAYNAĞI (1)

 

Bu devre şeması Voltajı 1,2 volt ile 20-25 volt arasında ayarlanabilen bir doğru akım güç kaynağına aittir. Sitemdeki diğer devrelerin denenmesinde, ve dijital bir voltmetre ile birlikte kalibrasyonlarında başarıyla kullanılabilir. Devre LM312 voltaj regulatör entegresiyle gerçekleştirilmiştir. Şebeke izolasyon trafosu, primeri 220V, ve sekonderi 18-20 volt arasındaki en az 15 wattlık bir trafo olmalıdır (20-25 watt daha iyi). Köprü diyot olarak 2-3 amperlik herhangi bir köprü diyot kullanılabilir. Devrede LM317T, LM317P ya da LM317K'dan herhangi biri kullanılabilir, resimde herbirinin bacak bağlantıları gösterilmiştir. LM317'nin bir soğutucuya bağlanmasında yarar vardır. Devre kullanılan soğutucunun boyutlarına bağlı olarak 1,5 ile 2 ampere kadar akım verebilecektir. LM317 kısa devre (termik) korumalıdır. Voltaj çıkışı ayarı 5K değerindeki potansiyometre ile yapılır.

Devre Şeması

Bu devreyi teknenizde, arabanızda, 1,5 volttan 9 volta kadar çalışan cihazlarınızı beslemekte de kullanabilirsiniz. Bunun için Trafo ve köprü diyot kullanmanıza gerek kalmaz. Y+ ve Y- noktalarını bir çakmak fişine bağlamanız yeterli olur. (Çakmak fişi, orta uç pozitif, kenar negatif)

Solda metal kutuya monte edilmiş halini görmektesiniz. Sizin de resimdeki gibi bir açma kapama anahtarı eklemeniz uygun olur. Anahtarı trafo ile şebeke arasına koyun. Potansiyometre düğmesi çevresine, Değişik voltajlardaki düğme pozisyonu işaretlenirse kaba ayarlarda yararlı olur.

Bu cihaz bana senelerce hizmet etti. Son 10 senedir üzerinde dijital voltmetre ve ampermetre olan 6 ampere kadar güç veren 0-30 volt arası gerilime ve 0-6 amper arası akım sınırlamasına ayarlanabilen daha ileri bir versiyonunu kullanmaktayım. Ama resimdeki de yedek kaynak olarak hala hizmet veriyor.

 

 

8 Aralık 2009 - (Değiştirildi 17 Aralık 2009)
© Dr.Korhan Sökmen
http://www.catamaranvega.com