ALARMLI VOLTAJ GÖSTERGESİ

 

Bu sayfada, bir önceki devrenin ufak değişikliklerle geliştirilerek alarmlı hale getirilmiş versiyonlarını göstereceğim. Bunlar LM3914'ün 9. ve 6-7. bacaklarından yararlanarak yaptığım değişiklikler. Devrenin geri kalan bölümleri önceki devre ile aynı olduğundan aşağıdaki şemalarda sadece değişiklik yapılan kısımları gösterdim.

Aşagıda"ŞEKİL 1" ve "ŞEKİL 2" başlıkları altında iki farklı devre görmektesiniz.

Şekil 1'deki devrede gösterge nokta modunda çalışır, yani voltaj yükseldikçe LED'ler tek olarak yanar. Diğer bir deyişle, Voltajın herhangi bir düzeyinde sadece tek bir LED yanar. Ancak devrede gösterilen modifikasyon sayesinde, voltaj daha da yükselerek LED10'u yaktığında , tüm diğer LED'ler de yanmaya başlar. Normalde tek bir LED yanarken bütün ledlerin birden yanması görsel bir uyarı (alarm) oluşturur.

Şekil 2'deki devre ise sütun modunda çalışır, diger bir deyişle voltaj yükseldikçe yanan LED sayısı da sıralı olarak artar. Ancak voltaj iyice yükselip son LED'i de yaktığında, tüm LED'ler hepbirlikte yanıp sönmeye başlarlar. Bu da oldukça dikkat çekici görsel bir uyarı (alarm) oluşturur.

Alarm Amaçlı Değişiklik Şemaları

 

 

5 Aralık 2009
© Dr.Korhan Sökmen
http://www.catamaranvega.com