DÜŞÜK VOLTAJ UYARICISI

 

Devre Şeması

Bu basit devre akü voltajınız sizi belirleyeceğiniz bir seviyeye düştüğünde sizi sesle uyarır. Benim elimde olduğu için, 4 karşılaştırıcısı olan 14 bacaklı LM339 entegresiyle gerçekleştirdiğim bu devreyi, siz 2 karşılaştırıcısı olan 8 bacaklı LM393 entegresiyle de gerçekleştirebilirsiniz. Devreden de anlaşılacağı gibi, ne dört ne iki,sadece 1 karşılaştırıcı kullanılmaktadır. Hangi entegreyi kullanırsanız kullanın devrede gösterilen bacaklar dışındakiler boş bırakılacaktır. Devre şemasında görüldüğü gibi eğer LM339 yerine LM393 kullanacaksanız, bacak bağlantıları için parantez içindeki sayıları kullanın.

Buzzer, her elektronik malzeme satıcısında bulunabilen 12V bir buzzerdır. Sesi kesikli olandan alırsanız daha dikkat çekici bir uyarı sesi elde edersiniz. Aşağıda; benim teknemde her türlü sesli uyarı için kullandığım buzzer'lardan birini görmektesiniz. Devreye bağlarken artı-eksi uçlarına dikkat edin.

Kalibrasyon için yine voltajı ayarlanabilen bir güç kaynağına ihtiyaç var. Buzzerı devreden çıkarın. Güç kaynağınızı 11,8 volt'a ayarlayın, 100K trimpotu ayarlıyarak LEDin yanmakla sönmek arasında bocaladığı noktayı bulun ve trimpotu o noktada bırakın.. Ayarlı kaynağınızı 12,5 volt ya da daha yüksek (15den fazla olmamalı) bir değere getirin. Buzzerı devreye sokun. Voltajı yavaş yavaş azaltarak 11,8 voltun altına düşürdüğünüzde, LED'in yanması ve Buzzer'ın ötmesi gerekir. Elbette siz, 11,8 volt yerine başka bir değer de seçebilirsiniz. 11,8 voltun altı akünün düşmesinin istenmediği değerleri kapsar.

 

7 Aralık 2009
© Dr.Korhan Sökmen
http://www.catamaranvega.com