İSKELEDE AÇILIŞ KOKTEYLİ

 

 


Karacasöğüt - Melek Restaurant

Bayramda tekneler gelecek umuduyla, arifeden kesmiş kurbanı Melek. Daha sabahın köründe, Galatasaray'lı Küçük Nur'un teknesi Tange'yi, "senin pis su tankın taşmış, kokuyor" bahanesiyle bağlı olduğu yerden çözdürmüş.

Tange'nin orasıni burasını kokladık, anladık ki Melek'in derdi koku filan değil, yeter ki lokantanın önü açılsın. Nur da mecburen bizim kulübe katılıp Chinatown'a bağlandı.

Geçtiğimiz yaz sonundan bu yana kapalı olan Melek Restaurant! şenleniverdi. Restorant dediğime bakmayın, derme çatma bir kulübe , önünde de bir çardak. Masalara örtüler serildi, kola bardaklari içinde çiçeklerle süslendi, Şimdiye dek barakanın arkasında duran fesleğen tenekeleri sahile dizildi. İskele eşrafı olarak Jurgen'le ben, denizin öfkelenip iade ettiği poşetleri toplayıp, çevreciliğimiz yanında, açılışta içeceklerimizi hak ettiğimizi gösterdik Melek'e.

Telaş bitip de Melek'in yüz ifadesinden, müşteriler dışında herşeyin tamam olduğunu anladığımızda, bir masanin başına çöküverdik. Karaya nadiren ayak basan Ali kaptan, okuma gözlüklerinin üzerinden durumu farkedip, nasıl olduysa tirandilinde kitap okumaktansa bize katılmayı tercih etti. Hava nefis, bahar güneşi kemiklerimizi ısıtıyor, buz gibi biralar da gelince, keyfimize diyecek yok.

Melek geleceklerinden emin olduğu hayalindeki muşteriler için mangalı hazırlıyor. Benim Dost, bihaber de, deneyimli av köpegi Top, ne mangalı ne de Melek'i gözden kaçırmayacağı yerde çöreklendi.

Biralar biraları izledi sohbet derinleşti, saatler geçti, öğlen devrildi ikindi oldu, ufukta ne bir tekne, ne de yolda bir araba görünmeyince, Melek patladı.

-"Açılış macılış anlamam, bundan sonrakiler kendi hesabınızdan."

Bak şimdi... Müşteri gelmiyor diye, yarın ya açmazsa restoranı. Bayram boyunca keyfetmeyi düşlüyorduk oysa. İskelede yaşayan bizler için önemli bir değişiklik, sosyal bir olgu restoran.

-"Melek neyin var"?

-"Balik var, ahtapot var, turp otu var, ciğer sote, kuzu kavurma var."

Kuzu !...Ben kurbanın yaşını başını almış bir koç olduğunu biliyorum ama olsun...

-"Tamam, aç bize bir büyük rakı, getir hepsinden"

Ben gidip, Peter'le Sandra'yı da çağırdım. Mehtaba kadar yedik içtik, biz kahkahalarımızla, Dost'la Top arsız havlamalarıyla, Karacasöğüt'ü şenlendirdik...

Bir de kazıkçıymış ki bu Melek, İskele'liler, tüm servetimizi ortaya koysak, mümkünü yok bayram sonuna kadar açık tutamayiz "Melek Restaurant"ı.


Sevgiler,
23 mart 2000 Karacasöğüt (Afl haberleşme listesi)
© Dr.Korhan Sökmen
http://www.catamaranvega.com


Karacasöğüt köy iskelesi
(China-Town)